Teksti suurus:
A A A

Veteranipäeval viis lipu Tallinna Lauluväljaku tuletorni n-vbl Jaan Varter

23.04.2022
Jaan Varter
Autor: KüVJ SKO
Tänasel veteranipäeval viis Tallinnas sinimustvalge lauluväljaku tuletorni nooremveebel Jaan Varter.
N-vbl Varter on käinud missioonidel nii Horvaatias, Liibanonis kui Bosnias ning tänasel päeval töötab ta Kaitseliidus.
Kuidas algas Sinu karjäär Kaitseväes ja milline see on olnud?
Minu karjäär Kaitseväes algas 1995. aasta varakevadel, mil mind määrati Rahvusvaheliste Operatsioonide Keskusesse (ROK - asus A. Weizenbergi 34, praegune KUMU) ESTPLA 2 koosseisu.
Pärast Horvaatia rahuvalve missioonilt naasmist asus üksus paiknema Paldiski linna. Minule tundus, et kogu mu teenistus oli väga vastutusrikas, kuna soovisin kogu hingest panustada maksimaalselt Kaitseväe arengusse nii Eestis kui ka kindlasti väljaspool Eestit. Oli väga oluline millisena nägid ja kogesid meid meie naabrid ja koostööpartnerid.
Minule tundus, et kogu mu teenistus oli väga vastutusrikas, kuna soovisin kogu hingest panustada Kaitseväe arengusse. Tahe maksimaalselt panustada oli nii Eestis, kuid kindlasti ka väljaspool.
 
Millal ja mis missioonil/missioonidel käisid?
Horvaatia 1995 - ÜRO rahutagamise missioon
Liibanon 1996 – 1997 - ÜRO rahutagamise missioon
Bosnia 1999 - NATO rahutagamise missioon
 
Miks otsustasid omal ajal missioonile minna?
Oli võimalus anda oma panus Eesti Kaitseväe arengusse ja parimal viisil näidata seda ka meie liitlastele.
 
Mida olulist on missioonikogemus Sulle andunud või õpetanud?
Selle aasta algul siirdus pensionile endine Suurbritannia merejalaväe allohvitser, kellel laususin tänusõnadeks: „Tänan, et õpetasid mulle põhjalikult kaitseväes ellujäämist, see on aidanud mind nii kaitseväes olles kui ka tsiviilisikuna.“ Seda on võib-olla koheselt raske mõista, aga lisan mõned võtmesõnad: missioon/eesmärk — kaotusteta isikkoosseisus — maksimaalne panus ülesande täitmisel/pühendumus eesmärgile.
 
Kus ja kellena töötad täna?
Nii kummaline kui see ka ei ole, siis elu keerdkäigud on toonud mind tagasi organisatsiooni, kus kaitsetahe riigikatses panustada on ülim – selleks on Kaitseliit.
 
Mida mõtled või tunned, kui näed inimesi kandmas Sinilille?
Ka ise kannan sinilille ja arvan, et see on iga inimese tunnustus sellele, kes on panustanud Eesti riigikaitsesse Kaitseväes. Mina austan neid kaitseväelasi kogu hingest.
 
Mida soovid sel veteranipäeval oma kamraadidele ja ka kogu Eesti rahvale?
Praegustel ärevatel aegadel soovitan kõigil meenutada, millise hinnaga on saavutatud see vabadus, kus me täna elame, ja tunnustada ning mälestada neid, kes sellesse on panustanud. Elagu Eesti!