01.06 - 03.06.2018 toimus Lätis Adaži polügoonil Baltic Sea Shooting Cup (BSSC). Korraldajaks oli Läti riigikaitseorganisatsioon Zemessardze, mis on võrreldav Eesti Kaitseliiduga. Viimati korraldas Läti seda võistlust 84 aastat tagasi.
Võistlus ise sai alguse 1927. aastal, kui Helsingis kohtusid Tallinna ja Helsingi malevate võistkonnad laskmises. Enne Teist maailmasõda kasvas sellest välja viie Läänemere riigi vabatahtlike sõjaliste organisatsioonide vaheline iga-aastane laskevõistlus, mis on siiani üks olulisemaid rahvusvahelisi sõjalisi võistlusi meie regioonis.
Tänavu olid osavõtjate seas Eesti, Läti, Soome, Rootsi ja Taani, kuid Leedu sel aastal ei osalenud. Võistkonna suurus on 6 inimest, kellest 1 on võistkonna esindaja, 1 treener ning 4 võistlejat.
Eestlaste võistkonnas olid: nooremleitnant Oliver Purik, nooremleitnant Alan Biin, lipnik Argo Altmäe, kapral Lauri Abel, võistkonda esindas major Mart Puusepp ja treeneriks oli leitnant Aavo Pekri.
Igal aastal on võistluste ülesehitus sarnane, kuid võistluste sisu, sh relvade valik ja harjutused, täiesti erinevad, mis teevad selle osalejatele ettearvamatuks ja põnevaks. Eesti võistkonna sõnul sujus sel aastal võistlus erakordselt hästi, abilisi oli palju, ilm oli laskmiseks suurepärane ja korraldus ideaalne.
Võistluse esimesel päeval tutvustati korraldajamaa poolt valitud relvasid, võistlusreegleid ja laskepaiku.
Võistlusel osalenud KL Tallina maleva Männiku lasketiiru juhataja leitnant Aavo Pekri sõnul üllatas teda relvade valik, sest lasta tuli näiteks automaadiga Kalašnikov AKM, mis oli tema jaoks nostalgiline hetk. Samuti sai lasta AK-4, H&K G3-A3 ja H&K G36KV automaatrelvadest. Püstolite valikus olid - SIG P210 ja Glock 17.
Teine päev algas võistlusega, kus tuli lasta erinevatelt kaugustelt, keerulistest asenditest ning kiuslikult paigaldatud sihtmärke vahemaadel 25m kuni 300m. Laskeharjutused olid taktikalised, klassikalised ja vene sõjaväest pärit harjutused, samuti oli segatud harjutustesse Rootsi Field Shootingut ning IPSC laskmise elemente.
Korraldajad olid üheks laskeharjutuseks valinud duell laskmise, mis oli kunagi sportlik võistlus, kus lõplik tulemus sõltub tervest võistkonnast.
Selline duell laskmine oli Eesti meistrivõistluste kavas 30 aastat tagasi, mis tegi selle võistluse eriti emotsionaalseks, tunnistas leitnant Aavo Pekri. See harjutus oli üles seatud turniiri süsteemis, kus kõik võistkonnad võistlesid omavahel. See oli uus asi ka meile ja ainuke ala, kus Eesti võistkond ei tulnud võitjaks, vaid jäi kolmandaks.
Eraldi harjutustena olid nii püstoli kui ka püssi harjutused, kus kokkuvõtteks sai Eesti võistkond esimese koha.
Harjutused olid väga põnevad ja väljakutseid esitavad, pinget jätkus kuni viimase lasuni ja kauemgi - autasustamise lõpuni, kus selgus, kes viib rändkarika koju. Võistlustel on enamasti esikoha eest võidelnud Eesti ja Soome.
Seekord tuli soomlastel anda kaunis rändkarikas tagasi eestlastele. Hurraa! Teine koht läks korraldajamaale Lätile ja kolmanda koha sai Soome, neljandaks jäi Rootsi ja viiendaks Taani.
Järgmisel aastal (2019.a) toimub võistlus Soomes Santahamina sõjasaarel, kus osalevad esmakordselt vaatlejatena ka Poola esindajad.
Kaunist rändkarikat saab oma silmaga näha Kaitseliidu Tallinna maleva Männiku lasketiirus.
Tekst: Marit Viiding, Aavo Pekri
Fotod: Argo Altmäe